Jarní pohár - 3. ročník

Již třetí ročník byl naplánován na Mostka, na mapu Holubí vrch. Ještě dnes mám doma zakreslené mapy na které nikdy nedošlo. Velké množství sněhu si totiž vynutilo změnu prostoru a ve středu před závodem byl závod přesunut na mapu Frkotův les do Třebechovic pod Orebem.

I přestože se prostor závodu nachází v úplné rovině, kde bývá sněhu poskrovnu, v tomto roce byl i zde, ale na rozdíl od Mostku ho nebylo po kolena. Závod byl stále ještě pojat jako "větší trénink", bez jakéhokoliv ohlášení kdekoliv, což - jak se později ukázalo - bylo v tomto případě jen dobře. Ve stejném prostoru totiž pořádáme rok poté oblastní žebříček a po restituci nový majitel lesa o nějakém závodění nechce ani slyšet a teprve po velice dlouhých jednáních a velkých škrtech stavíme tratě oblastního žebříčku převážně po cestách, které zbyly pro závod.

Tým pořadatelů se poprvé rozrůstá z tradičních 2 asi na 5. Koordinace takového týmu je již "velice náročná" a tak se podaří v dostatečném, asi 2 hodinovém předstihu postavit start asi 200 metru od místa, kde stát měl. Na to jsme přišli asi 10 minut před startem a k podivě rozcvičujících se závodníků přenášíme všechny tkalouny a transparenty na správné místo. Startuje se s 10 minutovým zpožděním. Terén byl velice nebezpečný, neboť většina cest byla pod ledem, na což doplatila nejvíce největší favoritka dámské elity - Evča Juřeniková a místo prémie 300 Kč si odváží pořádný výron na celou první polovinu sezóny...

Konkurence se sešla opět velice kvalitní. Okolo 15 eliťáků té doby. Po prvních dvou ročnících v přeci jen kopcovitém terénu je tento ročník prvním v řadě úprků, neb trať 21,4 km běží Tomáš Prokeš 111 minut, což dělá 5:11 min/km. Druhý skončil rychlík Aleš Drahoňovský před Lubošem Matějů. V ženách po odstoupení Juřenikové zvítězila s převahou Knapová. Dlouhá trať byla zároveň finálem 1. Ročníku hradubické ligy, která v roce 1995/96 měla prvních 8 závodů. Z tohoto závodu si můžeme prohlédnou mapu i celkové výsledky.

/JS